Krásné pondělí!
Doufám, že se máte krásně. Zkouškové na vysoký je v plném proudu, takže já čas trávím učením. Naštěstí už mě čeká jen jeden test, jedna ústní zkouška a napsání eseje. Přesto si nikdy nezapomenu udělat čas na mou milovanou činnost - čtení! Takže tu pro vás mám pár tipů na knížky, které jsem teď v lednu přečetla a kterou momentálně čtu.
Aristokratka ve varu
Evžen Boček
Tato kniha je po Poslední aristokratce druhým dílem ze série Aristokratka. Já jsem si ten první díl poměrně oblíbila, a to i ve filmové verzi. Proto jsem si další nemohla nechat ujít.
Je to tedy velice krátká knížka, má asi okolo 120 stran, takže za jedno odpoledne ji máte přečtenou. Navíc je psaná formou deníkových záznamů, takže to docela odsýpá. Příběh už nebyl tak poutavý jako u první knihy, kde se rodina teprve seznamuje se zámkem, ale nějaké zápletky zde samozřejmě byly. Co však tomuto dílu zaručeně nechybí, to je humor, kterým je díl prošpikovaný od začátku do konce.
Shrnuto a podtrženo- krátká, krásná a humorná oddechovka, která vám pomůže vypnout.
Přátelé
Kelsey Miller
Seriál Přátelé se stal jedním z mých nejoblíbenějších seriálů. Dokonale u něj vypnu svou myšlenkami přeplněnou hlavu a směju se, až se za břicho popadám. Pouštím si úplně poslední díl s vědomím, že ani ne za dva týdny se začnu dívat znovu od začátku. Proto jsem si nemohla nepřečíst tuto knihu, která vyšla k 25. výročí premiéry prvního dílu. Sleduje vývoj seriálu od samotného začátku, jak k tomuto námětu vůbec scénáristi přišli, přes výběr hlavních postav, trable se sledovaností, až k desáté, konečné a původně neplánované, sérii.
Pro mě to byla taková závěrečná zátka na seriálovou sklenici veselí, kterým mi Přátelé zpříjemňovali především špatné, ale i dobré dny.
Román o Antarovi
(autor neznámý)
Tento román jsem si vybrala k sepsání eseje do školy. Můžu vám říct, že podruhé už bych to určitě neudělala. Arabská literatura určitě oplývá skvělými díly, jako je například Kniha tisíce a jedné noci. Ono i toto dílo je Araby opěvováno, ostatně je to jejich historie. Ale mě to vůbec nebavilo, natož aby mi to něco dalo (ten esej si nejspíše vycucám z prstu). Hlavním příběhem je láska mezi hrdinou Antarem a jeho láskou Ablou. Antar si ji chce vzít a musí kvůli tomu zvládnout opravdu mnoho překážek. A tady začíná ten problém. Celá kniha, každá kapitola, byla jen o tom, jak hlavní hrdina proti někomu bojuje. To bylo v podstatě celé. V jedné kapitole bojoval s tímhle kmenem, v druhé s jiným kmenem, ve třetí s dalším. Je to taková óda opěvující jeho hrdinství, sílu a staroarabské způsoby, jak si zajistit bohatství a majetek, a to roztržkami s jinými kmeny. Takže historickou hodnotu to má asi velikou, příběh o Antarovi se traduje již od nějakého 12. století a pro Araby je Antar rytířem, který ukazuje, že člověk je tak důležitý, kolik má cti, kterou si vybojuje na bitevním poli. Ale čte se to opravdu těžce.
Převorství u pomerančovníku
Samantha Shannon
Fantasy dílo od mé oblíbené spisovatelky Samanthy Shannon, přináší úplně nový, do puntíku vymyšlený svět, který je vskutku obtěžkaný poutavým příběhem o nenávisti mezi světem Východu, Západu a Jihu, o dracích, kouzelných pomerančích i lásce. Když říkám obtěžkaný, myslím to vážně, kniha má přes 800 stran a já se při čtení v posteli vždy jen děsím, kdy si ji omylem upustím na obličej.
Knihy Samanthy Shannon jsou vždy prvotřídní. Má rozpracovanou sedmidílnou sérii Kostičas, jejíž první díl vyšel roku 2014. Následovaly ho další dva a v letošním roce se chystá vydání čtvrtého dílu The Mask Falling (snad vyjde brzy i u nás a v češtině). Série je vystavěna na reálném světě v roce 2059 (mapy v knihách znázorňují Anglii, Oxford a další místa), ale s vymyšleným režimem, který nenávidí všechny lidi s magickými jasnovideckými schopnostmi, chytá je a zavírá do "táboru" v Oxfordu. Knihy obsahují seznamy postav, rejstříky vymyšlených výrazů i schéma sedmi řádů jasnovidnosti (kam na to ta Samantha chodí?). Prostě geniální a originální příběh.
Převorství bylo takovou odbočkou od Kostičasu, ale již po pár stránkách si troufnu říct, že je stejně kvalitní. Další úplně nový svět zpracovaný opravdu do puntíku s mapami a vymyšlenou historií, která vám vše ještě ucelí. Na konci knihy objevíte seznam všech postav, živých i zesnulých, o kterých se v příběhu zmiňuje, následuje rejstřík výrazů (vymyšlených či převzatých z legend, mýtů, příběhů, na kterých je kniha postavena) s vysvětlivkami a nakonec nevynechala ani časovou osu, která znázorňuje historii světa a děj před samotným dějem knihy. Na vnitřních předních deskách je i mapa Východu, Západu a Jihu s vyznačenými horami, oceány, městy, abyste se orientovali, kde se zrovna která postava nachází, odkud pochází či kam putuje. Zkrátka a dobře ucelený svět, do kterého se jen stačí ponořit. To je něco, co mám na fantasy knihách opravdu ráda a co oceňuji, tu fantazii.
Kniha je jinak napsaná velice poutavě, vtáhne vás do děje a vy si vychutnáváte to postupné otevírání okének plných tajemství, která si postavy střeží. Jsem zatím na straně 134, takže mám před sebou ještě dlouhou cestu, ale určitě vás budu informovat o vývoji.
Tak to je můj lednový přehled. Ráda bych toto okénko do mého knižního světa vydávala každou neděli, uvidím, jak rychle mi to bude číst.
Mějte se krásně! ⛄
Žádné komentáře
Okomentovat